Parafia św. Ignacego Loyoli w Warszawie
Zdaniem Proboszcza...
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
19 maja 2019, wpisał Ks. Bohdan

Proszę księdza, ta osoba często przystępuje do Komunii Świętej a postępuje tak jakby nie była wierzącą” – takie skargi od czasu do czasu słyszę i nieraz jest mi trudno komuś wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje.

Otóż bardzo często rozdzielamy nasze przeżycia religijne od życia które prowadzimy. Religia i praktyki to jedno a sposób postępowania w codzienności to drugie. Wielu wierzących przyjmuje taką postawę i nie widzi w tym nic niestosownego. Staropolskie powiedzenie „modli się pod figurą a diabła ma za skórą” jest nadal aktualne, gdyż tak naprawdę jest to dla wielu wygodniejsze. Często nie chcemy by nasze życie się zmieniło, ponieważ jest nam z tym bardzo wygodnie. Jakże zrezygnować chociażby z obmów, oszczerstw czy różnego rodzaju intryg prowadzonych w miejscach pracy jeżeli jest to takie ekscytujące i znakomicie wypełniające rozmowy?

Jak pokazać się uczciwym wobec drugiego człowieka skoro mogę jedynie na tym stracić? Jak podzielić się z innym swoją własnością skoro jest mi przyjemniej gdy mam świadomość przewagi materialnej na sąsiadem! Takich sytuacji można mnożyć wiele a są one obrazem dwoistości w naszym życiu.

Z wiary, z faktu przyjmowanie Komunii Świętej ma wynikać postawa moralna w codziennym życiu wolna od wyżej przytoczonych przykładów. Komunia to moje zjednoczenie z Chrystusem, w którym nie może być miejsca na zło, niechęć do bliźnich, brak miłości, życzliwości czy pomocy.

Niestety, mam wrażenie, że wiele osób przyjmuje Komunię jako formalność przy pogrzebie, ślubie, czy z okazji świąt. Tymczasem katechizm uczy nas, że Komunia jednoczy z Chrystusem, podtrzymuje życie łaski, chroni przed grzechem, umacnia miłość i dopiero jest zadatkiem przyszłej chwały. Chciejmy sobie to uświadomić i nie bądźmy bezmyślnymi konsumentami Eucharystii lecz osobami rzeczywiście jednoczącymi się z naszym Panem.

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Pixel Graf Rafał Wojtczak © 2014