Parafia św. Ignacego Loyoli w Warszawie
Zdaniem Proboszcza...
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
16 marca 2019, wpisał Ks. Bohdan

Wielki Post to tradycja nie tylko kościoła lecz także kultury zrodzonej na chrześcijaństwie. Karnawał, mimo że opanowany przez współczesną rozrywkę kończy się właśnie tuż przed postem. Kościół ciągle nam przypomina o właściwym przeżywaniu tego czasu. Okres Wielkiego Postu jest po to by wniknąć głębiej w siebie, by troszkę więcej pozostać sam na sam ze sobą.

W codziennym tumulcie, zabieganiu, pracy i obowiązków jakże często nie mamy czasu dla swojej duszy, która być może coraz bardziej nas uciska. Jak znaleźć czas dla siebie w tym okresie? Porzucić pracy się nie da, obowiązków rodzinnych tym bardziej! Otóż każdy z nas ma wiele tzw. jałowych przebiegów – niepotrzebna rozrywka, lenistwo czasowe, oddawanie się jakimś uzależnieniom itd. Trzeba to ograniczyć i bardziej skupić się na duchu.

Posypując głowy popiołem wypowiadałem słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” . Czyniłem to z prostego powodu – słowa pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz są dla każdego jasne i czy chcemy czy nie i tak to się stanie. Natomiast nawrócenie to sprawa o wiele trudniejsza, gdyż wymaga zgody naszej woli. To my musimy wziąć się za pracę i zmieniać siebie odrzucając starego człowieka i stając się nowym. Czynić to musimy w oparciu o Ewangelię, gdyż tam są zawarte słowa życia  wypowiedziane przez Zbawiciela.

I tutaj postawię Tobie pytanie: kiedy ostatni  raz czytałeś Ewangelię? Miesiąc, rok, a może jeszcze w szkole? Ewangelia jest w twoim domu, leży na półce i może do niej zagląda tylko twoja matka a ty omijasz ją szerokim łukiem i powiem ci dlaczego? Bo boisz się wyrzutów sumienia, bo lękasz się zmienić swoje życie, bo jesteś pyszny gardząc Bogiem. Zmień to, jest na to czas a będziesz naprawdę szczęśliwy i wolny.   

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Pixel Graf Rafał Wojtczak © 2014