Parafia Rzymskokatolicka św. Ignacego Loyoli w Warszawie

  ul. Wóycickiego 14a,  01-938 Warszawa
 22 56-95-240
 parafia@ignacyloyola.pl

Zdaniem Proboszcza

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
19 września 2021, wpisał Ks. Bohdan

Kończy się kolejny „Tydzień wychowania” będący inicjatywą Kościoła Katolickiego w Polsce. Kościół pragnie zwrócić naszą uwagę na fundament jakim jest wychowanie młodego człowieka. Obok wiedzy rozwijającej umysł młodego człowieka ważne jest jego wychowanie do życia w społeczności a to wymaga wpojenia zasad moralnych będących oparciem w  rozmaitych meandrach życiowych.

Pytanie skąd człowiek czerpie zasady moralne?

Naturalnym źródłem jest ludzkie sumienie; człowiek może w oparciu o sumienie rozstrzygać co jest dobre a co jest złe. Niestety pojawia się powszechnie dostrzegany problem rozmiękczania sumienia czy też „formowania” go według własnego uznania, a więc własnych słabości, własnych oczekiwań czy własnej filozofii życia. W takich sytuacjach naturalne sumienie jest tłumione i nie może prawidłowa pozwalać nam ocenić nasze moralne wybory. Ponadto człowiek dzisiejszy nie lubi wyrzutów sumienia i na wszelki możliwy sposób je tłumi. Widać to doskonale chociażby u katolików, którzy zrezygnowali z uczestniczenia w Eucharystii i próbują to tłumaczyć jakimś lenistwem czy covidem a zazwyczaj przyczyna jest jedna – udział we mszy to czas wyrzutu sumienia.

Drugim źródłem moralności jest  Dekalog czyli prawo Boże. Bóg dal ludzkości wskazania jakich należy się trzymać, aby życie było moralnie dobre. Kiedy sumienie nie radzi sobie z wyzwaniami wtedy Dekalog przychodzi z pomocą i mając taki fundamentalny duet można rozwiązać wszelkie dylematy moralne. Rozumiem jednak, że Dekalog jest bardzo zwięzły i wielu nie potrafi wyciągnąć logicznych wniosków dla swojej sytuacji moralnej. Dlatego mamy urząd nauczycielski Kościoła, który wyjaśnia moralne zawiłości życia. Musimy jednak posiadać elementarną wiedzę z zakresu wymogów moralnych ponieważ wyborów moralnych dokonujemy wiele i nie ma możliwość jakiejś konsultacji. Temu służy wychowanie chrześcijańskie, w którym wiedza katechizmowa jest czymś bardzo pożądanym.

Kiedyś w każdym niemal domu obok Biblii był katechizm. Czym jest katechizm? Najkrócej odpowiadając – zbiorem podstawowych prawd dotyczących wiary katolickiej oraz wymogów moralnych. Ponadto opisuje kult Kościoła i nasz w nim udział. Niektórzy uważają, że sama Biblia im wystarczy a ja jednak twierdzę, że katechizm jest kluczem do zrozumienia Biblii, która jest bardzo trudnym tekstem i właśnie katechizm pozwala łatwiej i prawidłowo zrozumieć Objawienie Boże. Spróbujmy zajrzeć do katechizmu a zobaczymy, że wiele spraw będzie dla nas bardziej zrozumiałych a przez to i nasza wiara będzie bardziej ugruntowana.

Pytanie do rodziców: czy twoje dziecko ma katechizm?  Czy w domu jest katechizm Kościoła Katolickiego?

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz