Parafia Rzymskokatolicka św. Ignacego Loyoli w Warszawie

  ul. Wóycickiego 14a,  01-938 Warszawa
 22 56-95-240
 parafia@ignacyloyola.pl

Zdaniem Proboszcza

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
24 stycznia 2021, wpisał Ks. Bohdan

W minionym tygodniu obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. O ile pierwszy wywołał jakiś oddzew to ten drugi przeszedł prawie bez echa.

Słuchałem wielu wypowiedzi, które bardzo ciepło oceniało babcie jako osoby przyjazne dzieciom, jako niezastąpione w opiece nad maluchami, umiejące robić znakomite smakołyki. Brakło mi w tych wypowiedziach korzystania z mądrości babć i dziadków. Wygląda to tak jakby to co oni przeżyli i doświadczyli nie miało najmniejszego znaczenia dla dzieci i wnuków.

Jaki właściwie jest status współczesnych babć i dziadków? Są zazwyczaj emerytami a na ich skromne dochody liczą tak dzieci jak i wnukowie. Są potrzebni jako pomoc domowa opiekująca się dziećmi, dowożąca dzieci do szkoły i gotująca obiady. Głosu w sprawach wychowawczych, problemów rodzinnych czy moralnych w zasadzie nie mają, gdyż są starej daty i nieco zabobonni.

Słucham nieraz pełnych bólu zdań typu – zachęcam do modlitwy, do pójścia na Mszę św. do sakramentu małżeństwa i słyszę, babciu ty się tym nie zajmuj, to już minęło, to moja sprawa. W wielu rodzinach niestety czeka się na śmierć babci czy dziadka, by przejąć dom i szybko go spieniężyć na konsumpcyjne potrzeby.

Tym bardziej podziwiam te rodziny, które na przekór światu szanują starszych rodziców, wsłuchują się w ich zdanie i rzeczywiście troszczą się o ich dobro. 

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Dzisiejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie. Pomni na słowa Pana Jezusa: „[…] chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” pamiętajmy, że nie możemy się ograniczać tylko do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie.