Parafia Rzymskokatolicka św. Ignacego Loyoli w Warszawie

  ul. Wóycickiego 14a,  01-938 Warszawa
 22 56-95-240
 parafia@ignacyloyola.pl

Zdaniem Proboszcza

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
23 listopada 2022, wpisał Ks. Bohdan

Przed komercją adwentową zapewne się nie uchronimy. Kilka lat temu na Piazza Navona w Rzymie już przy końcu listopada zobaczyłem targi świąteczne skądinąd piękne, gdyż można było nabyć mnóstwo ciekawych ozdób na choinkę, no i cudowne włoskie szopki. Tydzień temu we Warszawie w okolicach dużego centrum handlowego również ruszył kiermasz świąteczny i też można było spotkać ozdoby choinkowe, chociaż już nie w takim wyborze i gatunku jak w Rzymie. Dominowały stoiska typowo konsumpcyjne z rozmaitymi przysmakami a nalewek i grzańców też nie brakowało. Mimo deszczowej pogody miedzy stoiskami przetaczały się tłumy. Nie mam nic przeciwko takim kiermaszom gdyż są one elementem i tradycji i kultury, natomiast martwię się tym czy czasami już nie sprowadziliśmy Świąt Bożego Narodzenia do poziomu przyjemności zmysłowych. Tradycja katolicka rozpływa się w szumie popkultury i nikogo już nie dziwi że w listopadzie słyszy się w centach handlowych kolędę „Dzisiaj w Betlejem” czy „Cicha noc”. Może dobrze byłoby, by kierownicy placówek handlowych zadbali o repertuar muzyczny i nie pozwalali na odtwarzanie kolęd, które są ściśle związane z Bożym Narodzeniem a ono – jak dobrze wiemy - rozpoczyna się dopiero w wigilię i to wieczorem. Osobną sprawą jest przygotowanie do świąt w rodzinach katolickich. Myślę, że od początku Adwentu warto położyć nacisk na relacje rodzinne; więcej czasu przeznaczyć na rozmowy, wspólne działania, leczenie wzajemnych urazów, wspólne przygotowywanie świąt i to nie tylko w zakresie porządków i potraw lecz zaplanowanie wieczoru wigilijnego i następnych dni, śpiewu kolęd czy rozmów o tajemnicy przyjścia Syna Bożego na świat. Dobrze też będzie wziąć udział w roratach, które znakomicie wprowadzają nas w klimat świąt. Pomyśl już dzisiaj o twoich świętach.

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Kto jest twoim królem?

Kto jest twoim królem?

Takie pytanie warto postawić sobie samemu, gdyż mimo odejścia do historii ustrojów monarchicznych to jednak człowiek jako jednostka podąża za jakimś królem współczesności. Młodym imponują królowie zwani idolami, dla ludzi świata rozrywki królem jest sława i pieniądz, ludzie biznesu przekraczając granicę przyzwoitości bogiem i królem czynią interes. Nawet ludzie mniej zamożni posiadają króla – telewizję i gazety tzw. bulwarówki. Dzieci naśladując starszych - królem swego czasu czynią smatfon.

Najniebezpieczniejszym jednak królem dla człowieka jest własne ego, czyli - to ja decyduję o wszystkim nawet o tym co jest dobre a co złe.

Wobec takich postaw Kościół niezmiennie przypomina nam o jedynym królu człowieka, o Chrystusie. Nie przypadkowo koniec Roku Liturgicznego jest związany z Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tytuł ten jednoznacznie przypomina o Bożym panowaniu nad Wszechświatem i żadne inne panowania nie mają sensu, gdyż wszystko zmierza ku powtórnemu przyjściu Chrystusa Króla. Biblia jasno o tym mówi i nie próbujmy zmieniać sensu zapisów tejże Bożej Księgi.

Należy więc zastanowić się nad prawdziwym królem swego życia, odrzucić wszelkie bożki i żyjąc radośnie wykorzystywać wszelkie talenty dla dobra innych ludzi, gdyż taka postawa znajdzie uznanie u Króla czasu, który nas zapyta o czyn miłości: co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych?

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

W sobotę, 26 listopada, podczas Mszy świętej o godzinie 18.00, Jego Ekscelencja Biskup Piotr Jarecki udzieli Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Młodzież i ich rodziny polecamy modlitwom wiernych i serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.