Parafia Rzymskokatolicka św. Ignacego Loyoli w Warszawie

  ul. Wóycickiego 14a,  01-938 Warszawa
 22 56-95-240
 parafia@ignacyloyola.pl

Zdaniem Proboszcza

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
3 lipca 2022, wpisał Ks. Bohdan

Wakacje rozpoczęły się wielkimi upałami, zaś sytuacja ekonomiczna, każe nam główkować, jak można w miarę dobrze i w miarę tanio odpocząć.

Myślę, że krajowy wypoczynek nawet niedaleko od miejsca zamieszkania, też może być atrakcyjny i wystarczający.

Zresztą, na zagraniczne wakacyjne eskapady wyjeżdżało mniej niż połowa obywateli naszego pięknego kraju. I może obecna sytuacja bardziej nas skłoni do poznawania i - parafrazując znane przysłowie - "chwalenia" swojego, a nie cudzego kraju.

Nie będę snuł refleksji nad sposobem wypoczywania, gdyż na tym się za bardzo nie znam, a każdy ma swój przepis na wypoczynek, natomiast zwrócę uwagę na miejsce Boga w wypoczynku, a może postawię pytanie czy jest na wakacjach czas dla Boga? Od więzi z Bogiem nie ma wakacji, ponieważ ona nie męczy, tylko wzmacnia kondycję duchową.

Niestety dla wielu z nas wakacje to czas rozluźnienia więzi z Bogiem. Wprawdzie często kaznodzieje mówią o pięknie świata, za którym kryje się Bóg,  to jednak praktyka wskazuje na ogromną łatwość dyspensowania się od pewnych obowiązków dotyczących katolika.

Najpierw codzienna modlitwa, o której bardzo łatwo się zapomina w ferworze doznań i przyjemności. Tymczasem modlitwa jest ważnym momentem relaksacyjnym dla naszej duszy.

Problemem jest też niedzielna msza, od której bardzo łatwo się dyspensujemy; będąc poza granicami kraju, wmawiamy sobie, że nie wiemy, gdzie jest kościół,  a na rodzimej ziemi zwykle nie odpowiada nam godzina odprawianie mszy. Każde tłumaczenie wyrasta z poziomu duchowości. Dla świadomego i zaangażowanego katolika praktycznie nie ma trudności, gdyż potrafi włączyć niedzielną Eucharystię w plan wypoczynkowy.

Tak więc pomyśl i zaplanuj dobre wakacje.

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Od poniedziałku 4 lipca przez cały lipiec i sierpień Msze święte w dni powszednie będą sprawowane w kaplicy św. Ignacego. Msze święte niedzielne będą sprawowane w kościele. Kancelaria parafialna w miesiącach wakacyjnych będzie czynna tylko w soboty od 10.00 do 12.00.